Program e-pity, czyli bezpiecznie i szybko rozlicz się z fiskusem

Grudzień 30 2015 01:32PM

Sezon na rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych za mijający rok ruszy wraz z 1. stycznia 2016 roku, ale warto już teraz pomyśleć nad wyborem dogodnego sposobu na uregulowanie należności wobec fiskusa. Nie trzeba być fiskalną alfą i omegą, żeby prawidłowo i w prosty sposób rozliczyć swój PIT 2016. Wystarczy skorzystać z dobrze znanego i bezpiecznego programu, który ograniczy do minimum działanie podatnika, gdyż aplikacja większość danych przeliczy i uzupełni sama.

Inteligentny program do rozliczania PIT

W programie e-pity można rozliczyć swój podatek jako „początkujący” użytkownik, nie dysponujący zbyt dużą wiedzą fiskalną lub jako profesjonalista z dziedziny podatków (księgowi, doradcy podatkowi). Dla obu tych grup użytkowników przygotowano kreator i formularz aktywnych deklaracji. Za ich pomocą można rozliczyć następujące deklaracje online: PIT-16 i 16A, PIT-19A razem z załącznikami, PIT-28, PIT-36 i 36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, jak również ZAP-3 oraz NIP-7, przy czym system za każdym razem podpowie użytkownikowi, który formularz powinien wypełnić. W wersji e-pity 2015, czyli najbardziej aktualnej, uwzględniono nowe przepisy dla płatników PIT (PIT-11, PIT-40 i PIT-8C). Na pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż pięcioro pracowników nałożono obowiązek elektronicznej wysyłki wspomnianych deklaracji do urzędu. Kreator formularzy PIT zapewni płatnikowi wygodę i szybkie wypełnianie pól danymi.

Oprócz części, w których m.in. deklaruje się swoje przychody i oblicza należny podatek, program e-pity ma jeszcze dodatkową, niezwykle użyteczną funkcjonalność – możliwość przesłania wypełnionego formularza PIT do systemu e-deklaracje.gov.pl, czyli Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. I co ważne, przed wysyłką, aplikacja e-pity zweryfikuje, czy wprowadzone przez podatnika dane są poprawne. Ponadto program pozwala monitorować „drogę” i status przesłanej na serwer Ministerstwa Finansów deklaracji, do momentu otrzymania przez podatnika UPO (urzędowego potwierdzenia odbioru) drogą e-mailową.

Dlaczego program e-pity jest tak popularny?

Według szacunków, program został pobrany już przeszło 10 milionów razy, a za jego pomocą wysłano ponad 3 miliony e-deklaracji, co plasuje go w czołówce najchętniej używanych aplikacji wspomagających rozliczenie się z fiskusem. Zaufanie i zadowolenie użytkowników przełożyło się m.in. na zdobyty certyfikat „Najlepsze w Polsce”.

Za tą popularnością przemawiają także inne statystyki, dla przykładu: dane z kwietnia 2015 roku pokazują, że w kulminacyjnym momencie użytkowania, w ciągu jednego dnia, za pomocą programu e-pity rozliczono przeszło 80 tysięcy deklaracji, co daje wskaźnik rzędu 1 wypełnianego PIT-a na sekundę!
Na ogromne zainteresowanie użytkowników programem składa się kilka czynników: przede wszystkim bezpieczeństwo informacji, zgodność z aktualnymi przepisami prawnymi, dodatkowe, przydatne funkcjonalności, możliwość korzystania z narzędzia bez opłat oraz przejrzysta konstrukcja programu i łatwość poruszania się po nim. Bezpieczeństwo wprowadzanych tzw. danych wrażliwych jest zagwarantowane dzięki szyfrowaniu danych przy użyciu protokołu SSL GeoTrust. Informacje, które wpisuje się do systemu pozostają jedynie na komputerze czy urządzeniu przenośnym (tablecie) użytkownika, nie migrują na zewnętrzne serwery oraz nie trafiają do osób trzecich.

Jeśli chodzi o merytoryczną zawartość systemu e-pity, program posiada rekomendację cenionego w środowisku księgowych Biura Usług Informatycznych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, organizacji o ponad 100-letniej tradycji, a także może się pochwalić pozytywną opinią wielu doradców podatkowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że e-pity to program w pełni kompatybilny z pięcioma systemami operacyjnymi (m.in. MS Windows, Linux, Android), co dowodzi wysokiemu stopniu zaawansowania technologicznego tegoż narzędzia.

Wśród funkcjonalności, będących uzupełnieniem programu znalazła się m.in. możliwość wysyłania w formie elektronicznej wniosków, podań i innych pism do każdego oddziału urzędu skarbowego w Polsce. W bazie systemu znajdują się wzory najczęściej wysyłanych pism jak np. wniosek o rozłożenie podatku na raty, o zwrot nadpłaty czy o przesunięcie terminu płatności. Dużym ułatwieniem jest funkcja autouzupełniania formularzy danymi podatnika, co znacznie skraca czas tworzenia wniosków. Dodatkowo program e-pity pozwala na wczytanie tzw. PFR (ang. Pre-Filled tax Return), czyli wstępnie wypełnionej deklaracji PIT-37. Choć ten element oryginalnie pochodzi z rządowego Portalu Podatnika, w aplikacji e-pity został on niejako udoskonalony. Dodano do niego inne rodzaje deklaracji jak PIT-36, wzbogacono o takie funkcjonalności jak np. opcję wprowadzania zmian w kosztach, automatyczne uzupełnianie kwoty przychodów z innych źródeł, a także przypomnienia odnośnie ulg i innych odliczeniach od podatku.

Choć Ministerstwo Finansów oferuje podatnikom kilka rozwiązań do przesłania elektronicznej deklaracji PIT, to zdarza się, że wymagają one np. instalacji dodatkowych wtyczek. W przypadku programu e-pity nie ma takiej konieczności, gdyż jest on dopasowany do najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Na pewno warto porównać sobie ministerialne narzędzia z programem e-pity i samemu zadecydować, która aplikacja spełnia oczekiwania i potrzebę sprawnego rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Skomentuj Post

Komentarze (1)

 

 1. Paweł

  Świetny program, intuicyjny i przyjemny dla oka. Od dwóch lat z niego korzystam, skorzystam i w tym roku. Polecam i pozdrawiam!

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Branża PR w Polsce szybko się rozwija

  Polski rynek PR rośnie w tempie ok. 9 proc. rocznie. To trzykrotnie szybciej niż...

 • Polacy wśród internautów najczęściej blokujących reklamy

  Na całym świecie ponad 200 mln internautów blokuje reklamy w przeglądarkach....

 • Ponad 7,5 mln polskich internautów blokuje reklamy

  Liczba polskich internatów blokujących reklamy szybko rośnie i przekracza już...

 • Dzieci spędzają średnio około 18 godzin tygodniowo w internecie

  Ponad połowa dzieci w wieku 10–15 lat ma urządzenia mobilne z dostępem do...

 • Większość internautów akceptuje mniej agresywne reklamy w sieci

  Reklama w internecie jest akceptowana przez większość odbiorców, o ile nie utrudnia...

 • Agencje PR nie są obecne w spółkach Skarbu Państwa

  Automatyzacja treści i schyłek mediów opiniotwórczych to jedne z ważniejszych...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.